Zadania systemu operacyjnego
Nowoczesne systemy operacyjne charakteryzują się wielozadaniowością, czyli są w stanie wykonywać wiele zadań naraz. Systemy operacyjne odpowiedzialne są za różne rzeczy, a ich praca musi umożliwiać sprawne korzystanie ze sprzętu.
System operacyjny jest odpowiedzialny za zarządzanie zasobami. To właśnie on zapewnia dostęp do urządzeń, pamięci i plików, dzięki ustaleniu zasobów systemowych.
System dba o porządek, przydziela zasoby, synchronizuje dostęp do nich, umożliwia ich odzyskiwanie, a także zapewnia ich ochronę. System operacyjny odpowiada także za zbieranie danych o wykorzystaniu zasobów.
Do zadań procesu operacyjnego należy także zarządzanie procesem. System tworzy i usuwa proces, a także wstrzymuje go i przywraca.
Zapewnia także mechanizmy, które pozwalają na komunikację pomiędzy procesami. Oprócz tego system operacyjny zarządza pamięcią operacyjną oraz plikami.
Utrzymuje informacje i decyduje o tym, który proces ma zostać wczytany do pamięci. System operacyjny przydziela oraz zwalnia pamięć.
W przypadku plików, odpowiada za ich tworzenie oraz usuwanie. Wspiera końcowych użytkowników w operacjach na plikach, a także tworzy kopie plików.
agencje marketingowe poznań