Jak architektura oddziałuje na człowieka?

Jak architektura oddziałuje na człowieka?

Wzrok to zmysł, który w dziejach kultury był uznawany za zmysł najszlachetniejszy. Człowiek utożsamia się z danym miejscem, a wiele elementów przywołuje wspomnienia. Otoczenia bez wątpienia oddziałuje na człowieka – jego rozwój, samopoczucie i codzienne funkcjonowanie. Wpływ otoczenia na człowieka opisuje psychologia przestrzeni – nowy nurt psychologiczny, który łączy w sobie dwie dziedziny: architekturę i psychologię.

Psychologia przestrzeni

Psychologia przestrzeni to nurt łączący elementy architektury i psychologii. Dziedzina ta zajmuje się relacją człowieka z jego otoczeniem – tym, jak przestrzeń wpływa na człowieka oraz jak człowiek kształtuje swoją przestrzeń. Jak widać, jest to zatem oddziaływanie dwustronne. Psychologia przestrzeni analizuje także związki między miejscem, w którym przebywamy i pracujemy, a naszym samopoczuciem i efektywnością wykonywanych działań. Okazuje się, że dobrze urządzone mieszkanie lub dom może pozytywnie wpływać na samopoczucie człowieka – jego zdrowie psychiczne i fizyczne. Z kolei źle zaplanowana przestrzeń, będzie przynosiła negatywne skutki.

Co wpływa na samopoczucie człowieka?

Jak architektura wpływa na nasze samopoczucie? Na człowieka oddziałuje wiele czynników:

  • Impulsy wizualne – barwy, oświetlenie, kształty, rozplanowanie mebli i sprzętów, dodatki.
  • Impulsy dźwiękowe – różne dźwięki, cisza oraz hałasy.
  • Impulsy zapachowe – różne zapachy, nieprzyjemne wonie, wentylacja.
  • Impulsy taktylne – faktura przedmiotów.
  • Impulsy kinestetyczne – odległości między rzeczami, możliwość wykonywania ruchów.

Wszystkie te czynniki są sprawą indywidualną dla każdego człowieka. Jeden człowiek będzie wolał jasną, uporządkowaną, minimalistyczną przestrzeń, a drugi będzie zwolennikiem żywych kolorów i wielu elementów w otoczeniu. Psychologia przestrzeni bierze pod uwagę potrzeby człowieka i stara się tak zaprojektować przestrzeń, by każdy czuł się w niej dobrze. Nie bez znaczenia pozostają także nasze przyzwyczajenia i czynniki kulturowe. Na jednej szerokości geograficznej normą są duże okna wpuszczające jak najwięcej światła, a na drugiej ceni się raczej intymność przestrzeni i rezygnuje ze wstawiania tak dużych, odsłaniających wnętrze okien. W celu odświeżenia pomieszczenia warto używać klimatyzera master bcf 230rb.

Każdy człowiek powinien czuć się bezpiecznie i komfortowo w danej przestrzeni, a tym bardziej w przestrzeni mieszkalnej. Z ego względu architektura wnętrz częstochowa jest dobrym wyjściem.

Elementy domu, które oddziałują na samopoczucie

Psychologia wnętrza ma szczególne zastosowanie przy projektowaniu mieszkań i domów, które można dostosować do indywidualnych wymagań danego człowieka. Które elementy domu będą oddziaływać na nasze samopoczucie i co ma największe znaczenie?

  • Skala, proporcja, forma – meble i inne dodatki powinny być dobierane proporcjonalnie do danych wnętrz. Meble nie mogą zająć całej powierzchni danego pomieszczenia. Musza pozostawiać wolną przestrzeń! Zbyt duże obiekty będą działały na nas przytłaczająco, zabierając niepotrzebnie miejsce.
  • Ergonomia i praktyczność – architekt wnętrz powinien wziąć pod uwagę nie tylko kwestie estetyczne, ale i kwestie praktyczne. Urządzona przestrzeń powinna ładnie się prezentować, ale musi być przy tym funkcjonalna, aby spełniała potrzeby domowników.
  • Oświetlenie – istotna jest barwa i natężenie światła, dostosowane do danego pokoju. W sypialni, salonie i gabinecie będą to zupełnie inne typy oświetlenia.
  • Odpowiednie barwy i faktura – jeśli nie możesz się zdecydować na konkretny kolor lub fakturę, wybierz barwy neutralne, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i nie będą negatywnie wpływały na Twoje samopoczucie.

    Wybieraj naturalne tkaniny, bez żadnych połyskliwych i śliskich materiałów, które mogłyby stworzyć poczucie chłodu. W domu ma panować rodzinne ciepło!

.

stylowe wieszaki
https://machinasnu.pl/projektowanie-wnetrz/architekt-wnetrz-pruszkow/
www.troika.com.pl